A to akurat zasługa Michała Dworczyka.
Lata temu robiłem szkolenie z bezpieczeństwa informacji, na którym były osoby z OKO.press. Parę lat po tym szkoleniu Michał Dworczyk postanowił, że uwierzytelnienie wieloskładnikowe jest fuj i on nie będzie, więc mu się ktoś na konto e-mail wbił. Osoba z OKO.press się do mnie odezwała "ej a może wywiad na temat jak nie być Dworczykiem", na co ja odpisałem: "a może ja to Wam po prostu napiszę".
Zgodzili się, więc napisałem:
https://oko.press/jak-nie-byc-dworczykiem
Po czym zapytałem, czy im nie napisać czegoś o hakerach, bo trochę słabo, że "haker hakera hakerem pogania" w polskich mediach jak tylko coś nie tak z komputerem. Pomysł się spodobał, tekst powstał:
https://oko.press/wszystko-co-chcielibyscie-wiedziec-o-kulturze-hakerskiej
A potem już poszło. Czasem ja się odzywałem z pomysłem na tekst, czasem OKO z pytaniem, czy bym nie napisał o jakimś temacie, który się w mediach akurat kręci.
inb4 wpadłem jak śliwka w mainstream.
A na serio, nie czaję, czemu ludzie w dużych mediach nie czają, że centralizacja to problem.
Tu autor, AMA
Może i przynajmniej według dyskutantów użyłem tutaj “złych” przykładów, ale chyba nie można odmówić tego, że wciąż manipulowanie głosami wyborców przez sztab Harris-Walz miało miejsce, nie?
Nie. Bo nie widzę różnicy między takim "manipulowaniem", a np. chodzeniem od domu do domu i rozmawianiem o kandydacie/kandydatce. To też organizacja, też przez kampanię, też tysięcy ludzi, też w celu wpłynięcia na wynik wyborów. Ale absolutnie nie pasuje mi na to termin "manipulowanie głosami wyborców".
Żeby było jasne, nie bronię Partii Demokratycznej ani kampanii Harris-Waltz. Jest mnóstwo rzeczy, za które można i trzeba ich krytykować, i które są niewybaczalne.
Ale nazywanie tej formy organizacji online "manipulowaniem głosami wyborców" jest samo w sobie grubą manipulacją. I mocno pachnie mi strategią Statku Tezeusza.
Dla mnie porównywanie skoordynowanych działań kampanii wyborczej opierających się na akcjach konkretnych osób korzystających z danej sieci społecznościowej (jak w przypadku Harris-Waltz), ze skandalem Cambridge Analitica (gdzie w ruch poszły nielegalnie zassane dane milionów osób korzystających z danej sieci społecznościwej, po czym na bazie ich analizy bardzo dokładnie wycelowane reklamy za grubą kasę), jest w najlepszym razie grubym nieporozumieniem – a w najgorszym, próbą odwrócenia kota ogonem.
Zwłaszcza w kontekście Xittera, którego właściciel jednoznacznie i bezceremonialnie wspierał jedną ze stron, w tym modyfikując zasady moderacji itp.
🤦♀️
Byłoby to też łatwiejsze do kontrolowania i trudniejsze do obchodzenia a'la "żabka jest placówką pocztową"
Obecnie w FAQ na stronie Telagrama czytamy:
To this day, we have disclosed 0 bytes of user messages to third parties, including governments.
To this day, we have disclosed 0 bytes of user data to third parties, including governments.
Taka "drobna" różnica.
👏 👏 👏
O ile dobrze rozumiem, to podobnie jak na reszcie fedi: raport idzie do lokalnych modów. To miałoby najwięcej sensu: modzi na zdalnej instancji mogą mieć to w nosie, instancja może mieć inne zasady, itp. Lokalne mody rozumieją lokalną społeczność i jej potrzeby.
Nie wiem, czy Lemmy ma opcje przesyłania do modów instancji domowej raportowanego konta.
Zgłaszać, lokalni szmer-moderzy mogą blokować lokalnie.
Wybronić nie można, ale podzielić się na Xitterze czemu nie!
28 sierpnia rozpoczął się proces wytoczony przez Newag m.in. ekspertom z Dragon Sector. Ale już nie zarzuca im modyfikację oprogramowania
Z tej strony autor, AMA.
Nie, Telegram nie jest ani "szyfrowany", ani "bezpieczny"
Telegram to popularny – zwłaszcza na Wschodzie – komunikator internetowy. Promuje się jako "szyfrowany" i "bezpieczny". Sprawdzamy
Przy okazji aresztowania Pavla Durova i wysypu tekstów o Telegramie, przypominam, że Telegram nie jest "szyfrowany" ani "bezpieczny".
Rosja ostro poszła w obronę Durova zaraz po tym jak został aresztowany. W sensie, błyskawicznie. Aż dziwnie szybko.
O, na przykład: https://news.sky.com/story/pavel-durov-russia-calls-telegram-founder-a-political-prisoner-after-arrest-in-france-13203287
Więc nie, Rosja nie ma Durova "w dupie". Moja osobista teoria jest taka, że Durov współpracuje z rosyjskimi służbami. Rosyjskie służby rekrutują sabotażystów na Telegramie, na przykład: https://www.msn.com/en-us/news/world/russia-recruits-saboteurs-in-europe-through-tiktok-and-telegram/ar-BB1qAOzC
A to z kolei jest częściowo związane z faktem, że Telegram nie jest szyfrowanym komunikatorem – szyfrowanie end-to-end w Telegramie nie jest domyślne i nie jest łatwe w użyciu, więc prawie nikt na Telegramie z niego nie korzysta (a w dodatku sam protokół szyfrowania w Telegramie jest cokolwiek podejrzany): https://oko.press/komunikator-telegram-bezpieczenstwo
Jakby był szyfrowany, jak Signal, to Durov mógłby twierdzić, że nic nie wie i nic zrobić nie może. Ale nie jest, więc nie może. Sam sobie ten problem stworzył. 🤷♀️
Oraz świetne wykonanie w wersji Akurat: https://yewtu.be/watch?v=7wChlvZbXjY
Z grubsza tak:
- Wysyłam pomysł na tekst.
- Redakcja odpisuje, że są chętni, albo nie.
Albo...
- Redakcja wysyła prośbę o tekst.
- Ja odpisuję, że napiszę, albo nie.
Po czym:
- Piszę tekst.
- Wysyłam Redakcji tekst (zwykle wersję dość kompletną, ale nie ostateczną).
- Redakcja odsyła uwagi, jeśli jakieś są.
- Uwzględniam, lub nie (jak nie, tłumaczę czemu); robię drobne poprawki i uściślenia.
- Redakcja publikuje.
Z tej strony autor, AMA jak ktoś ma pytania.
HAproxy cannot serve static files directly. You need a webserver behind it for that.
Apache is slow.
Nginx is both a capable, fast reverse-proxy, and a capable, fast webserver. It can do everything HAproxy does, and what Apache does, and more.
I am not saying it is absolutely best for every use-case, but this flexibility is a large part of why I use it in my infra (nad have been using it for a decade).
Gigantyczna awaria systemówMicrosoft dotyka milionów ludzi, a także banki, transport lotniczy, szpitale. Czy tym razem wyciągniemy wnioski?
Z tej strony autor, jakby ktoś miał pytania.
Ścieżki rowerowe w Warszawie (1938)
Opis obrazka: skan gazety z 1938r. Niewyraźne zdjęcie ścieżki rowerowe z tabliczką "Droga tylko dla rowerów" (chyba, tabliczka dość nieczytelna).
Tekst:
> Nowością w komunikacji stołecznej są ścieżki, przeznaczone wyłącznie dla rowerzystów. Założono je m. in. w al. Niepodległości, oraz wydzielono na jezdni "Wisłostrady". > > Nowość ta nie zdążyła się jeszcze przyjąć: w al. Niepodległości rowerzyści kręcą się jak dawniej po jezdni, gdy specjalnie dla nich przygotowany szlak jest starannie omijany.
Depesza PAP dotycząca blokad w pociągach Impuls bezpodstawnie insynuuje, że to specjaliści wynajęci do zbadania sprawy sami modyfikowali oprogramowanie
> Depesza PAP dotycząca bulwersującej sprawy blokad w pociągach Impuls bezpodstawnie insynuuje, że to specjaliści wynajęci do zbadania tej sprawy sami modyfikowali oprogramowanie w pociągach Newagu. Nie ma to potwierdzenia w faktach ani w cytowanym stanowisku prokuratury
> Dla pewności poprosiłem Prokuraturę Regionalną w Krakowie o komentarz. W odpowiedzi od prok. Katarzyny Dudy czytamy, że jej pisemna wypowiedź dla PAP „nie zawierała żadnej wzmianki o »hakerach«”.
> Zrzucanie winy za wszelkie problemy z cyfrowym bezpieczeństwem na bliżej nieokreślonych „hakerów” to niestety częsty grzech polskich mediów. Trudno oprzeć się wrażeniu, że Newag próbuje to celowo wykorzystywać, mniej lub bardziej subtelnie, od momentu ujawnienia afery.
> Fakt, że PAP bezrefleksyjnie powielił tę mało przekonującą narrację, dobitnie pokazuje, jak szkodliwe jest „szczucie hakerem” i szerzenie stereotypów na temat tej kreatywnej społeczności.
Z tej strony autor, jakby ktoś miał pytania.
Aktualizacja: Prokuratura Regionalna w Krakowie sama zrobiła fact-check PAPowi.
> W związku z treścią depeszy Państwowej Agencji Prasowej z dnia 11 czerwca 2024 roku oraz powielającymi ją publikacjami w przestrzeni medialnej z których wynika, iż „Prokuratura Regionalna w Krakowie prowadzi postępowanie przygotowawcze w sprawie zainstalowania przez hakerów oprogramowania wywołującego blokowanie pociągów Impuls” wskazuję, iż taka informacja nie została udzielona przez Rzecznika Prasowego tut. Prokuratury.
Używając na stronach internetowych skryptów śledzących użytkowników, polskie instytucje publiczne pozwalają zagranicznym firmom śledzić nas
> Używając na swoich stronach internetowych skryptów śledzących użytkowników, czcionek, i innych zasobów osadzanych bezpośrednio z serwerów podmiotów trzecich, polskie instytucje publiczne pozwalają zagranicznym firmom śledzić nas podczas korzystania z usług e-administracji.
Najgorzej
Autentyk: https://www.pulshr.pl/wynagrodzenia/pensje-pracownikow-sa-kula-u-nogi-polskiego-biznesu,104109.html
Public Broadcasters of Europe, Let's All Join Mastodon!
In this guest post, Alexander Plaum, Innovation Manager at Deutsche Welle (DW), writes about his team's exceptionally positive experience with microblogging in the Fediverse. He also explains why all public broadcasting professionals should try out Mastodon.
Dyrektor ds. Innowacji w Deutsche Welle namawia europejskie media publiczne, by dołączyły do fedi.
Edit: uaktualniony link, bo zmienili gamonie po publikacji. Edit2: zmienili znowu. ffs.
Politycy i polityczki PiS powinni zrozumieć, że taki pseudoargument niewinności stawia sprawę prywatności i inwigilacji na głowie. Nikomu nie musimy się tłumaczyć z nalegania na poszanowanie naszej prywatności. Tłumaczyć powinni się ci, którzy to nasze prawo chcą naruszać
PiS przegrało w sądzie z dziennikarzem. Powodem
Dziennikarz Jarosław Mazanek w jednym ze swoich artykułów nazwał PiS "partią faszystowską". Za to określenie ugrupowanie pozwało go do sądu. Teraz zapadł wyrok. Sąd orzekł, że dziennikarz nie przekroczył granic swobodnej wypowiedzi.
— Ja tu i ugotuję, i dowiozę towar, i ziemniaki obiorę — mówi pan Grzegorz. Właściciel warszawskiego Baru do Syta od prawie dwóch lat karmi za darmo potrzebujących i bezdomnych. Dziennie po gorący posiłek ustawia się w kolejce nawet 90 osób. — Po co to robię? Bo tak trzeba — dodaje.
Wahałem się, czy wrzucać jako Dobrą Wiadomość. Bo to jednak strasznie kurwa smutne, że w XXI wieku ludzie chodzą głodni.
Ale uznałem, że — jakby powiedział pan Grześ — tak trzeba. Takich ludzi trzeba pokazywać, opisywać, chwalić. Czniać wszystkich obajtków i innych gamoni, chciałbym więcej takich tekstów o takich wspaniałych ludziach.
Podstawową funkcją wyborów jest nie tylko wskazanie, kto ile głosów zdobył, ale i zapewnienie, że wszyscy się co do ich wyniku zgadzamy.
Znów piszę w Oko Press o technologii, tym razem nurkuję w temat e-wyborów.
cross-posted from: https://szmer.info/post/1918029
> > Od kilku lat w internecie krąży obrazek autorstwa Johna Jonika. Przedstawiciel amerykańskiej władzy jest w sklepie. Ma przy sobie przy sobie pudełko, w którym znajduje się „kontrola komunikacji w internecie”. Sprzedawca pyta: „jak zapakować – w antyterroryzm czy ochronę dzieci”? > > > Pudełko mogłoby zawierać dowolne sposoby masowej inwigilacji. Najważniejsze jest jednak opakowanie, w które „owinie się” takie inwigilacyjne metody. A uzasadnienia kontroli są przewidywalne. Terroryzm lub ochrona dzieci. > > > W tym odcinku Wojciech Klicki rozmawia z ekspertem o skanowaniu korespondencji i o tym, czy taka kontrola realnie zwiększy bezpieczeństwo dzieci. Gościem Klickiego jest Michał „rysiek” Woźniak – specjalista ds. bezpieczeństwa informacji, który pracował m.in. z dziennikarzami i dziennikarkami ujawniającymi aferę Panama Papers. > > Bezczelna autopromocja, przepraszam no. Ale nikt chyba jeszcze nie wrzucił, to wrzucam.
> Od kilku lat w internecie krąży obrazek autorstwa Johna Jonika. Przedstawiciel amerykańskiej władzy jest w sklepie. Ma przy sobie przy sobie pudełko, w którym znajduje się „kontrola komunikacji w internecie”. Sprzedawca pyta: „jak zapakować – w antyterroryzm czy ochronę dzieci”?
> Pudełko mogłoby zawierać dowolne sposoby masowej inwigilacji. Najważniejsze jest jednak opakowanie, w które „owinie się” takie inwigilacyjne metody. A uzasadnienia kontroli są przewidywalne. Terroryzm lub ochrona dzieci.
> W tym odcinku Wojciech Klicki rozmawia z ekspertem o skanowaniu korespondencji i o tym, czy taka kontrola realnie zwiększy bezpieczeństwo dzieci. Gościem Klickiego jest Michał „rysiek” Woźniak – specjalista ds. bezpieczeństwa informacji, który pracował m.in. z dziennikarzami i dziennikarkami ujawniającymi aferę Panama Papers.
Bezczelna autopromocja, przepraszam no. Ale nikt chyba jeszcze nie wrzucił, to wrzucam.
Duda ułaskawi Kamińskiego i Wąsika
Prezydent stwierdził, że Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik są w "dramatycznie trudnej sytuacji". - Panie przyszły do mnie, prosząc o rozmowę na temat sytuacji, w jakiej są - przyznał Andrzej Duda. Głowie
> — Wszczynam postanowienie ułaskawieniowe - przekazał Andrzej Duda. Prezydent przyznał, że zdecydował się na ten krok na prośbę żon Macieja Wąsika i Mariusza Kamińskiego.
Doskonały tajming, akurat jak się PiS mobilizuje na marsz! 🍿
Prawo i Sprawiedliwość i Koalicja Obywatelska zachowują stabilne poparcie. Rysa pojawia się na wyniku trzeciego co do wielkości gracza, czyli Trzeciej Drogi. Koalicję Polski 2050 z Polskim Stronnictwem Ludowym przed spadkiem poparcia prawdopodobnie uchronił "efekt Brauna" — wynika z sondażu IBRIS.
> [N]ajwiększym beneficjentem takiego rozdania byłaby Koalicja 15 października. Trzy siły, które ją tworzą, zyskałyby kolejne 14 mandatów, z czego najwięcej Koalicja Obywatelska na czele z Donaldem Tuskiem.
> Wszystkie zostałyby zdobyte kosztem Konfederacji, której stan posiadania skurczyłby się do zaledwie 4 miejsc w Sejmie.
(...)
> Chodzi o październikowych wyborców Konfederacji, ponieważ jedynie 54 proc. z nich nadal popiera to ugrupowanie. Duża grupa, bo aż 39 proc., to obecnie sympatycy Trzeciej Drogi. Kolejne 7 proc. opowiada się obecnie za oddaniem głosu na KO.
Braun! 🤣
Funkcjonariusze policji we wtorek wieczorem weszli do Pałacu Prezydenckiego i zatrzymali tam skazanych na dwa lata więzienia byłych szefów CBA Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Prezydent Andrzej Duda był wtedy nieobecny w budynku.
Sąd zdecydował w sprawie Macieja Wąsika i Mariusza Kamińskiego
Sąd wykonawczy wydał nakazy aresztowania polityków PiS. Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik w każdej chwili mogą zostać zatrzymani i doprowadzeni do aresztu.
🍿
How the Mirror World Distorts Our Reality w/ Naomi Klein - Tech Won’t Save Us
A left-wing podcast for better technology and a better world.
cross-posted from: https://szmer.info/post/1864213
> Tech Won't Save Us to świetny podcast, krytycznie podchodzący do Doliny Krzemowej i ogólnie rewolucji technologicznej. Zalinkowany odcinek z Naomi Klein dotyka mnóstwa ważnych tematów, wychodzi mocno poza sam temat nowych technologii, dotyka np. kwestii tego, jak szeroko pojęta lewica zupełnie bez sensu oddaje różne pola i tematy prawicy, która następnie je gospodaruje i trzepie na nich kapitał polityczny. > > Mocno polecam.
How the Mirror World Distorts Our Reality w/ Naomi Klein - Tech Won’t Save Us
A left-wing podcast for better technology and a better world.
Tech Won't Save Us to świetny podcast, krytycznie podchodzący do Doliny Krzemowej i ogólnie rewolucji technologicznej. Zalinkowany odcinek z Naomi Klein dotyka mnóstwa ważnych tematów, wychodzi mocno poza sam temat nowych technologii, dotyka np. kwestii tego, jak szeroko pojęta lewica zupełnie bez sensu oddaje różne pola i tematy prawicy, która następnie je gospodaruje i trzepie na nich kapitał polityczny.
Mocno polecam.